Мова – ДНК нації

Опубліковано: Понеділок, 28 грудня 2020

mova dnk nacii

«Ну що б, здавалося, слова... / Слова та голос — більш нічого. / А серце б’ється — ожива, Як їх почує!» – писав національний пророк Тарас Шевченко, підкреслюючи той факт, що рідна мова – жива! Так, вона змінюється, збагачується, розквітає, набуває нових рис.

І лише наша байдужість може забрати в неї життя. Дивовижний факт: українська мова (одна з найкрасивіших і наймилозвучніших мов світу) боронить сама себе: вона починається з Ангела (літера «А»), а закінчується Янголом (літера «Я»), і вони обидва – Ангел і Янгол – немовби захищають її своїми тендітними крилами. Проте іноді, на жаль, навіть їхнього небесного захисту замало, бо до збереження повинні долучитися і ми, українці.

Тому відповідно до норм Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» у нашому закладі кожного року проводяться заходи задля популяризації рідного слова.

Зокрема, з метою розкриття мелодійності та краси українського слова 4 листопада викладачами-словесниками Оксаною Косіновою та Оленою Спічак був організований онлайн-конкурс читців «Не зневажай душі своєї цвіту…». У виконанні студентів коледжу прозвучали твори класиків української літератури Лесі Українки, Івана Франка, Івана Нечуя-Левицького, Івана Котляревського, Сергія Жадана та інших.

Щорічно, 9 листопада, відзначається День української писемності та мови (свято запроваджене президентським указом від 1997 року на честь преподобного Нестора Літописця). Традиційно студенти коледжу спеціальностей: 081 «Право» (ПР9119, ПР9120), 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», 073«Менеджмент» (МПД9120), 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології», 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» (ЕІ9120), 208 «Агроінженерія» (МХ9120) під керівництвом викладачів української мови та літератури Олени Спічак та Оксани Косінової активно долучилися до написання XX Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності на тему «Виклики книжкової ери».

Того ж дня, у рамках декадника циклової комісії соціально-гуманітарних дисциплін та фізичного виховання, на платформі Zoom у режимі відеоконференції був проведений I (вишівський) етап XХI Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика. Цей захід має на меті утвердження державного статусу української мови, піднесення її престижу серед молоді, виховання поваги до культури й традицій українського народу (організатор – Олена Спічак).

10.11.2020 викладачі-словесники Олена Спічак, Оксана Косінова, Надія Потапова на онлайн-конференції розглянули питання методики проведення бінарного уроку, звернули увагу на особливості його проходження та оговорили технічні моменти, а 11.11.2020 листопада за участю вищезазначених викладачів відбулося показове онлайн-заняття (бінарний урок) за темою «М. Коцюбинський, гуманізм світогляду. Повість «Тіні забутих предків». Трагічна доля Івана й Марічки як наслідок суперечності між мрією та дійсністю». Методична мета заняття була направлена на відпрацювання методики проведення бінарної форми заняття із застосуванням методів і прийомів інтерактивного навчання, спрямованих на розвиток соціально-особистісних компетенцій студентів.

12.11.2020 Рівненським обласним інститутом післядипломної освіти була організована Всеукраїнська міжвишівська онлайн-конференція «Актуальні проблеми культури української мови і мовлення», присвячена Дню української писемності та мови. На цьому заході разом з представниками інших регіонів України спікерами виступили Олена Спічак (доповідь «Формування креативних компетентностей на заняттях української словесності») та Оксана Косінова (доповідь «Музичний портрет у поемі-симфонії «Сковорода» П. Тичини»). Того ж дня, 12.11.2020, серед студентської молоді відбувся Міжнародний конкурс знавців творчості ім. Т. Шевченка (Оксана Косінова – організатор).

Питання змісту, організації, форм і методів позакласної роботи з української літератури розглядалися в працях Д. Білецького, Т. Бугайко, Ф. Бугайка, Г. Глухової, К. Сторчака, В. Неділька, Є. Пасічника; увага зосереджувалась на підготовці й проведенні постійних і періодичних форм позакласних занять, підкреслювалась їх роль у вирішенні виховних завдань, розвитку літературно-творчих здібностей учнів. Тому в березні, під час шевченківських днів, викладачі-словесники запланували презентацію літературно-мистецької вітальні, де особлива увага закцентується на популяризації як класиків української літератури, так і сучасних авторів.

Також з метою підвищення фахової майстерності викладачів були заплановані круглі столи, де розглядатимуться питання нового правопису та інновацій у діловому мовленні тощо.

Спочатку було слово, яке, як відомо, формує свідомість. І тільки з рідним словом ми можемо повернутися до самих себе і нарешті повноцінно з’явитися на культурній мапі світу. Як зазначала Леся Українка, цитуючи ірландця Томаса Девіса: «Нація повинна боронити свою мову більше, ніж свою територію. Втратити рідну мову і перейняти чужу – це найгірший знак підданства».

Оксана Косінова, Олена Спічак

Перегляди: 270

Поділитись новиною

Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedInВідправити в LiveinternetВідправити в Livejournal

Авторські права

Всі права захищені. Використання матеріалів сайту і автоматизоване копіювання інформації сайту будь-якими програмами без письмового дозволу ВСП «Новокаховський фаховий коледж Таврійського державного агротехнологічного університету імені Дмитра Моторного» заборонено.

Контакти

Адреса: 74900, Україна, Херсонська обл., м. Нова Каховка, вул. Горького, 1.

Телефон: +038 (05549) 9-07-10

e-mail: office@nkatk.com

Офіційний сайт: http://nkatk.com/

 baner tdatu  monBaner  baner dist navch  baner npc  baner biblioteka  baner el biblio    

baner nmc     baner uonoda     baner djerela     baner ugl     baner testuvannya